13 marca - Święto liczby π

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 marca 2021

    3,1415 to pierwsze cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także w naszej szkole. Na platformie Teams w kanale Samorządu Uczniowskiego każdy uczeń oraz nauczyciel może odnaleźć instrukcję wyznaczania liczby Pi.

      Poszukiwaniem Ludolfiny ( nazwa pochodzi od Ludolpha van Ceulena, który zyskał sławę, przedstawiając tę liczbę z dokładnością do 35 miejsc po przecinku) zajęło się pięciu uczniów klasy 6a podczas eksperymentów, uczniowie klas 4-8 podczas lekcji zdalnych na matematyce oraz na korytarzu szkoły można było spotkać uczniów klasy 1a, którzy z dużym zaangażowaniem wcielili się w rolę detektywów.

Liczba π ma swoich licznych wielbicieli.

Coś dla humanistów!

    Tworzone są wierszyki, w których długość każdego kolejnego słowa jest równa kolejnej cyfrze w rozwinięciu dziesiętnym liczby π.

Pierwszym polskim wierszem tego typu jest wiersz Kazimierza Cwojdzińskiego z 1930 roku, zamieszczony w październikowym wydaniu czasopisma Parametr, poświęconemu nauczaniu matematyki. Należy jednak pamiętać, że tekst powstał prze reformą ortografii z 1936 roku. Wtedy pisano „nie ma” w znaczeniu „nie posiada” i „niema” w znaczeniu „nie jest”.

Kuć i orać w dzień zawzięcie,

Bo plonów niema bez trudu!

Złocisty szczęścia okręcie,

Kołyszesz...

Kuć! My nie czekajmy cudu.

Robota to potęga ludu!



Dla fanatyków piłki nożnej!

     Wśród polskich sposobów na mnemotechniczne zapamiętanie jest również okolicznościowy wierszyk, który powstał z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Argentynie w 1978roku:

Już i Lato i Deyna strzelili do bramki obcej dwa karne. Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha, gdy on tak wypuścił cios szacha, że zdobyć musi cel gry, krzyknął Gol na Mundial Argentyna”. (30 cyfr po przecinku).

 

Dla artystów i reżyserów!

    W latach 80. XX w. w Polsce emitowany był telewizyjny program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży pt. Przybysze z Matplanety, w którym jednym z bohaterów był nieśmiały i tchórzliwy Pi.

Dla osób lubiących rywalizację !

     W klasie 1a największa ilość zapamiętanych cyfr Ludolfiny to 10.

W Księdze Guinnessa znajdziemy listę ludzi, którzy zapamiętali najwięcej cyfr liczby π:

- Rajan Mahadevan 40 000 cyfr;

- Akir Haraguchi 100 000 cyfr.

 

Przeczytasz w Wikipedii !

    π, ludolfina, stała Archimedesa – stosunek obwodu koła do długości jego średnicy; stosunek ten jest niezależny od wyboru koła, bowiem każde dwa koła są podobne.

 

I to by było na tyle … .

Mam nadzieję, że spróbujesz odnaleźć Ludolfinę!

Powodzenia!!!:)

Anna Osak

 

 

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Święto liczby π

    Święto liczby π